Výhody dřeva ze Sibiřské tajgy

dřevo ze sibiřské tajgy

Na českém trhu narazíte na spoustu saun, ať už venkovních nebo vnitřních, které jsou vyrobeny ze smrkového dřeva z našich zeměpisných šířek – takové vám ale nemůžeme doporučit a v článku povíme proč. Přečtěte si, jak se nenechat napálit a rozpoznat kvalitní dřevo na saunu.

Týká se to všech saun na našem trhu – nejen těch sudových. Na sauny je nejlepší využít dřevo ze severských stromů, které žijí v odlišných podmínkách. Naše české smrky jsou sice levnější, ale pro využití do sauny, ve které se střídá teplo, zima a vlhkost, nevhodné.

tajga

Proč je lepší dřevo z horších přírodních podmínek

Severské dřevo vyrostlo v mnohem extrémnějších klimatických podmínkách. Kratší léto, delší a krutější zima dává severskému dřevu vlastnosti, které jsou při výrobě saun velmi důležité.

Dřevo mé hustší letokruhy a menší sukovitost, je mnohem pevnější, lépe odolává povětrnostním podmínkám a je kvalitní izolant. Dřevo ze severu také méně praská, méně se kroutí a nepouští tolik smůly.

Jakožto uživatelům sauny vám to přinese spoustu výhod. Sudová sauna vyrobená ze severského dřeva bude tvarově stálejší a nebude na ní znát zub času. Jednotlivé segmenty se nebudou kroutit a budou se méně sesychat, nebudou tedy vznikat nevzhledné mezery, jak tomu bývá u starších saun vyrobených z našeho smrku.

Sauna bude tedy mít mnohem delší životnost, a i po letech bude stále krásná. Severské dřevo má také zajímavější kresbu a je pro jeho krásu velice vyhledávané.

Jak poznat kvalitní dřevo na saunu

Pokud si chcete být jisti, že je sauna vyrobena ze severského dřeva, stačí se zaměřit na jednoduchý detail – letokruhy.

Severské dřevo má totiž mnohem zajímavější a krásnější kresbu. Pokud se podíváte na letokruhy dřeva pocházejícího ze severu, uvidíte, že jsou velice husté, někde je jich i několik na pouhém 1 mm. Důvod je takový, že v obtížných podmínkách rostou stromy velmi dlouho. Do stejné výšky naroste severský strom za mnohem delší dobu než strom v našich přírodních podmínkách.

Pokud si nejste jisti kvalitou dřeva sauny, kterou chcete koupit, vyžádejte si jméno výrobce a na internetu již dohledáte všechny detaily.

Na naše sudové sauny využíváme především dva druhy dřeva: severský smrk, který se těží v okolí města Vologda – 600 km severně od Moskvy a cedr z okolí města Gornoaltajsk. Ruské dřevo používáme proto, že jeho kvalita a odolnost je známá na celém světě. Navíc nám jeho cena dává příležitost držet sauny v přijatelné cenové hladině.

Pokud máte nějaké dotazy, nebojte se nám ozvat skrze náš formulář. Pro aktuální nabídky doporučujeme sledovat také náš instagram a facebook.

Přečtěte si také