Jak vybírat sudovou saunu, aby měla delší životnost a byla i za několik let krásná?

Přejít zpět

Co se týče konstrukční technologie, jako jedni z mála fixujeme každý segment stěny k dýnku, což sice do určité míry prodlužuje proces stavby, ale výhody, který tento způsob přináší jsou neoddiskutovatelné. Rovněž dbáme na zavrutování jednotlivých částí sauny takovým způsobem, aby vruty nebyly vidět.

Pro výrobu dýnek(kulatých, oválných nebo hranatých segmentů sauny) v zásadě existují 2 způsoby. První způsob je vyrobit dýnko z tenčího, 28 mm – 35 mm tlustého materiálu a zevnitř podepřít kontralatěmi(prkny odspodu nahoru). Tento způsob má některé výhody, sauna je z hruba o 50 kg lehčí a manipulace při stavbě je jednodušší. 

Druhý způsob, který používáme my, spočívá v tom, že dýnka mají tloušťku stejnou jako plášť sauny, tedy 42 mm.  Tato technologie je náročnější na množství materiálu i konstrukční dovednosti.

Proč to děláme? Důvodů je několik.

Proč připevňujeme každý segment vrutem? 

I přesto, že používáme severské dřevo, vlivem změny teploty a vlhkosti mohou mít jednotlivé segmenty snahu se kroutit. Vruty kroucení zamezí. Všechny segmenty mají své místo a „necestují“. Vlivem sezonního vysychání také vznikají pouze rovnoměrné dilatační mezery. Nestane se, že vznikne „obří“ nevzhledná mezera, kterou bude navíc unikat teplo.

I zde je však důležité použití severského dřeva. Jak již bylo zmíněno, severské dřevo je pevnější a díky tomu po připevnění vrutu do péra palubky dřevo méně praská a vrut lépe drží.

Proč vyrábíme tlustá dýnka bez kontralatí?

Protože sauny s čístým designem bez kontralatí a stovek viditelných šroubovaných spojů jsou prostě hezčí. To, že vruty, které jsou viditelné, začnou po nedlouhé době korodovat (rezivět) a udělají na dřevě nevzhledné stékance asi nemusíme zmiňovat.

Výsledek takové technologie je delší životnost, krása a funkčnost sudové sauny.

Přečtěte si také