Praktické rozdíly mezi cedrem a smrkem

Přejít zpět na blog

Pokud se budete rozhodovat o tom, jakou dřevinu pro Vaši saunu zvolit, zamyslete se. Cedr má možná některé Vlastnosti, které oceníte.

Cedr má na rozdíl od smrku:

Má esenciální oleje a fytocinty. Díky tomu je pobyt v sauně z sibiřského cedru zdravější a příjemnější.  Více o vlastnostech cedru se dočtete v našem článku o cedrovém dřevě.

Nižší hmotnost – protože jsou v cedru mikropóry, je dřevo lehčí. Znamená to však také, že je vhodnější pro použití v sauně. Díky menší tepelné kapacitě bude teplota na povrchu dřeva lépe snesitelná.

Menší změnu objemu v závislosti na ročním období má za následek menší mezery mezi jednotlivými segementy. Prasklinky ve struktuře dřeva jsou také menší, díky tomu vypadá sudová sauna z cedru luxusněji

Krásnou kresbu a větší barevnou rozmanitost dávájí sibiřskému cedru různé látky obsažené v jeho dřevu.

Vzhledem k tomu že je sibiřský cedr lépe vybaven proti vlhkosti, povětrnostním podmínkám a méně  ho napadají škůdci bude vám sudová sauna sloužit delší dobu a bude také delší dobu krásná.

Má vyšší cenu, to proto, že za kvalitu se platí.  Vy se pouze rozhodněte, jestli si za dané vlastnosti připlatíte. Pamatujte při tom na to, že saunu nekupujete na 1 rok, ale třeba na 20- 30 let.

Přečtěte si také